Jeździk dla dziecka- jaki wybrać? Który najlepszy?

| 0 Komentarzy
Około pierwszego roku życia prawie każde dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki. Pomóc może w tym jeździk.

Jeździk dla dziecka - zalety i wady

Zalety:

  • ułatwia dziecku naukę chodzenia. Jego rozsądne używanie pozwala na oswojenie się pociechy z samodzielnym przemieszczaniem się,
  • pociecha staje się bardziej mobilna. Ma dużą swobodę ruchu. Ma większe możliwości. Może jeszcze lepiej poznawać otaczający ją świat i mieć dostęp do miejsc dotąd nieosiągalnych,
  • uczy zasad kierowania pojazdem,
  • znacznie rozwija sprawność ruchową i koordynację wzrokowo-ruchową. Dziecko rozwija mięśnie nóg. Uczy się zachować równowagę. Jeździk to także forma aktywności fizycznej,
  • dziecko nie ma przymusu korzystania z jeździka. Może do niego podejść w dowolnym momencie. Ta cecha odróżnia go od chodzika,
  • dzięki jeździkowi rodzice są nieco odciążeni. Przy stawianiu pierwszych kroków są oni zmuszeni do ciągłej asekuracji. Jeździk natomiast jest stosunkowo bezpieczny. Dziecko zwykle siedzi na wysokości około 20 cm. Upadek nie sprawi zatem, że stanie się mu krzywda,
  • to ponadto zabawka na bardzo długi czas. Najlepiej sprawdza się u dzieci około pierwszych urodzin. Będzie przydatny nie tylko na kilka tygodni, ale na naprawdę długie miesiące. Sprawdzi się zar&oacut,wno w domu, jak i na spacerze. W pewnym momencie można już w czasie spacer&oacut,w na stałe zrezygnować z wózka właśnie na rzecz jeździka,
  • dziecko, które jeździło na jeździku, szybciej nauczy się obsługi tradycyjnego rowerka.

Wady:

  • Jeździk to zabawka bardzo przydatna, posiadające wiele zalet, ale jednak ma również kilka wad.
  • Zajmuje jednak trochę miejsca w domu, dlatego nie wszystkim rodzicom szczególnie przypadnie do gustu, zwłaszcza tym, którzy na pokój dziecięcy przeznaczyli część swojej sypialni.
  • Jeździki potrafią także sporo kosztować. Tańsze wersje bywają zawodne, a czasem nawet niebezpieczne dla dziecka. Droższe z kolei mogą zrobić całkiem dużą dziurę w budżecie domowym.

Polecane jeździki

Czym się kierować wybierając jeździk dla dziecka?

W trakcie zakupu należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • Wiek dziecka. Mniejsze dzieci lepiej będą sobie radziły na jeździkach czterokołowych, starsze na 3- a nawet 2-kołowych.
  • Wykonanie. Czasem lepiej zapłacić parę złotych więcej i mieć tę pewność, że zapewniliśmy w miarę swoich możliwości jak najwięcej bezpieczeństwa swojemu dziecku. Jeździk, tak jak każda zabawka powinien mieć odpowiednie atesty. Powinien być wykonany wyjątkowo starannie z najlepszej jakości materiałów. Nie powinno być żadnych drobnych elementów, które dziecko mogłoby połknąć. Jeździk nie powinien być także za ciężki, ponieważ małe dziecko mogłoby mieć problemy z jego użytkowaniem. Nie może być także za lekki, bo wtedy nie będzie stabilny. Warto zwrócić uwagę także na kółka. Plastikowe kółka zawsze będą głośniejsze niż gumowe. Ma to na pewno duże znaczenie, jeśli głównym miejscem zabaw pociechy będzie dom.
  • Zainteresowania dziecka. Obecnie można znaleźć osobne wersje dla chłopczyka, jak i dla dziewczynki. Chłopców na pewno zainteresują jeździki w formie wozu strażackiego czy choćby samochodu policyjnego.

Jeździki dostępne są w bardzo wielu atrakcyjnych wariantach, z których najczęściej wybierane to:

jeździki drewniane, samochody zarówno w wersji dla chłopca, jak i dla dziewczynki w kolorze różowym; osobowe, wyścigowe, terenowe, quady, lokomotywy, radiowozy, skutery i motory, samochody strażackie, pojazdy w kształcie zwierząt (szczeniaczki, żyrafy). Najpopularniejsze są jeździki Little Tikes i jeździki Fisher Price.

Jeździki - niezbędne dodatki i akcesoria

W trakcie zakupu jeździka warto pomyśleć o potrzebnych i bardzo ciekawych dodatkach, jakimi mogą być:

  • elementy dźwiękowe - samochodziki posiadają zwykle klaksony, samochody strażackie-syreny itd. To na pewno atrakcja dla wielu dzieci, dlatego należy sprawdzić, czy taka opcja jest jeszcze przed zakupem,
  • elementy świetlne,
  • koszyk na kierownicę, w którym dziecko będzie mogło przewozić zabawki czy napoje.

Jeździk grawitacyjny - co to jest i jak działa?

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem są jeździki grawitacyjne. Wyglądają bardzo oryginalnie, prawie jak statki kosmiczne. Zdecydowanie wyróżniają się spośród innych i zawracają uwagę. Ich wyjątkowość polega na tym, że są sterowane wyłącznie energią dziecka. Wystarczy jedynie kręcenie kierownicą. Do jazdy i kontrolowania ruchu nie są zupełnie potrzebne nogi. To zabawka bardzo prosta, niewymagająca nic poza zaangażowaniem dziecka.

Czy warto kupić jeździk elektryczny?

Jeździk elektryczny od pozostałych różni się sposobem zasilania. Wyposażone są zwykle w akumulator i niezbędną ładowarkę. Jeździk taki nie wymaga od dziecka takiego wysiłku fizycznego, jak zwykły. Nie jest on napędzany energią dziecka. Pozwala jednak na bardzo ciekawą zabawę, dlatego często jest lubiany przez dzieci.

Kupując jeździk elektryczny, należy wziąć pod uwagę czas jego pracy po naładowaniu. Słaby akumulator może działać bardzo krótko, co skutecznie uniemożliwi długą i satysfakcjonującą zabawę.

Jeździk a chodzik - co wybrać?

Produktem, który bywa wybierany w zastępstwie jeździka, jest chodzik. Pozwala on dziecku na przyjęcie pozycji pionowej i przemieszczanie się po mieszkaniu. Dziecko jednak nie ma takiej swobody, jak to ma miejsce w przypadku jeździka, z którego w dowolnej chwili może zrezygnować. Chodzik to produkt przydatny dla rodzica. Zapewnia on bezpieczeństwo dziecku, rodzic ma dużą swobodę i nie musi się bać o to, czy jego pociecha nie wchodzi w niebezpieczne miejsca.

Ani jeździk, ani chodzik nie powinny być natomiast stosowane przez długie godziny, ponieważ mogłoby to wpływać niekorzystnie na rozwój dziecka. Rozsądne używanie i jednego, i drugiego produktu jest natomiast nie powinno stanowić problemu.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.